W dniu 04.04.2017 odbyły się w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie obrady Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS).

WRDS jest regionalną instytucją dialogu społecznego w Polsce. Na mocy Ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2015 r., poz. 1240), zastąpiły one działające dotychczas Wojewódzkie Komisje Dialogu Społecznego (WRDS). Tworzenie oraz zapewnienie funkcjonowania WRDS jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, zleconym marszałkowi województwa. Tak więc o utworzeniu WRDS postanawia Marszałek Województwa na wniosek co najmniej jednej z organizacji pracodawców oraz co najmniej jednej organizacji pracowników.

Skład Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego:

• marszałek województwa;
  • przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych;
  • przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców;
  • wojewoda.

Kompetencje Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego:

• wyrażanie opinii w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców oraz w sprawach będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa;
  • opiniowanie projektów strategii rozwoju województwa i innych programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz przygotowywanie sprawozdań z realizacji tych zadań;
  • rozpatrywanie spraw o zasięgu wojewódzkim, które zostały przekazane przez Radę Dialogu Społecznego;
  • przekazywanie Radzie Dialogu Społecznego oraz organom administracji publicznej rekomendowanych rozwiązań i propozycji zmian prawnych;
  • rozpatrywanie spraw społecznych lub gospodarczych powodujących konflikty między pracodawcami a pracownikami, jeżeli zostaną one uznane za istotne dla zachowania pokoju społecznego.

Podczas obrad - oprócz tematów ściśle związanych z WRDS - poruszony został temat spółdzielczości mieszkaniowej, który na przykładzie PSM „Renawa” Kwidzyn z własnego doświadczenia referował Pan Jerzy Śnieg – Prezes Spółdzielni.

Kolejnym punktem obrad była działalność Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo –Technologicznego w Górkach, którą przedstawił Pan Leszek Czubała – członek zarządu KPPT.

Po zakończeniu obrad członkowie Rady wybrali się na teren nowowybudowanego przez „Renawę” osiedla przy ulicy Kopernika w Kwidzynie, po czym udali się do Parku Przemysłowo –Technologicznego w Górkach.

ISO 9001:2008