Wystawę prac plastycznych osób niepełnosprawnych zorganizowano  w Filii nr 2 dla Niepełnosprawnych Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie.

Prace przygotowały osoby z niepełnosprawnością intelektualną, uczestniczące w biblioterapii, prowadzonej w kwidzyńskim Warsztacie Terapii Zajęciowej. W zajęciach, które odbywają się dwa razy w miesiącu uczestniczy ok. 20 niepełnosprawnych osób. Podczas spotkań poruszane są różne tematy, związane z przeczytanymi książkami. Biblioterapia, która polega na czytaniu, a następnie omawianiu różnych historii zawartych w książkach, pozwala osobom niepełnosprawnych w rozwiązywaniu różnych problemów wynikających z ich ograniczeń, a także mobilizuje ich do dalszej pracy terapeutycznej.

Przygotowując prace na wystawę osoby niepełnosprawne chciały zwrócić uwagę, że są takimi samymi czytelnikami, jak inni mieszkańcy powiatu. Dyplomy i kwiaty wszystkim autorom prac wręczyli Piotr Widz, dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej, Kamila Malinowska, zastępca dyrektora oraz Wanda Archutowska z filii dla osób niepełnosprawnych.

Filia posiada nie tylko tradycyjne książki, ale także na płytach CD (także w formacie mp3), przeznaczone między innymi dla osób niewidomych i słabo widzących. Ze zbiorów biblioteki mogą również  korzystać terapeuci, nauczyciele, studenci oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych. W księgozbiorze znajduje się literatura specjalistyczna z zakresu medycyny, rehabilitacji i pedagogiki specjalnej.

W zbiorach biblioteki znajdują się także czasopisma specjalistyczne oraz materiały alternatywne, w tym  książki - zabawki i układanki edukacyjne. Biblioteka ma także możliwość dostarczania określonych pozycji księgozbioru osobom, które z powodu swoje niepełnosprawności lub przewlekłej choroby nie mogą opuścić mieszkania.

ISO 9001:2008