BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

Jerzy Godzik, starosta kwidzyński, zachęca do udziału w kolejnej turze szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne.

Wirus brodawczaka ludzkiego powoduje między innymi raka szyjki macicy. Szczepienia, które są skuteczną ochroną przed tą chorobą nowotworową, obejmują dziewczęta roczników 2005, 2006 i 2007. Ogłoszony został już konkurs na realizatora szczepień w tym roku. Sczepienia mają objąć ogółem ponad 1400 dziewcząt ze wszystkich gmin powiatu kwidzyńskiego.

Prowadzone są w ramach "Powiatowego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2018", przyjętego przez radę powiatu kwidzyńskiego w sierpniu ubiegłego roku. Projekt uzyskał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i Wojewody Pomorskiego.

W ramach programu prowadzona jest też edukacja zdrowotna dziewcząt i chłopców w formie spotkań i wykładów odbywających się w szkołach podstawowych w powiecie kwidzyńskim. Inne cele programu to między innymi zwiększenie świadomości kobiet na temat znaczenia cytologicznych badań przesiewowych jako najważniejszej metody wczesnego wykrywania zmian przedrakowych i raka macicy, zmniejszenie zapadalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy kobiet.

Rak szyjki macicy to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet. Według danych European Centre for Disease Prevention and Control w Unii Europejskiej roczna zapadalność na raka szyjki macicy wynosi około 33 tysięcy, natomiast śmiertelność szacowana jest na poziomie około 15 tysięcy na rok. Rak szyjki macicy to jedna z dwóch wiodących przyczyn śmierci kobiet między 15 a 44 rokiem życia w województwie pomorskim.

BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

A- A A+

RSS-Icon

Wyszukiwarka

ISO 9001:2015

h-9001 170

 

Unia Europejska

unia europejska

 

ZPP

zpp

 

Decydujmy Razem

decydujmy razem

 

Nieodpł. pomoc prawna

NPP