Samorząd powiatu otrzymał od wojewody pomorskiego środki na uruchomienie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy. Pieniądze zostały przyznane w ramach rządowego programu "Za życiem".

Ośrodek będzie przeznaczony dla osób z zaburzeniami psychicznymi i zostanie uruchomiony z dniem 1 sierpnia bieżącego roku na bazie pomieszczeń Zespołu Szkół Specjalnych przy ul. Ogrodowej w Kwidzynie. Prowadzenie ośrodka ma zostać powierzone wyłonionej w drodze konkursu organizacji pozarządowej.

Głównym celem działalności środowiskowych domów pomocy jest zapewnienie wsparcia osobom chorym psychicznie, a także osobom niepełnosprawnym intelektualnie, wykazującym inne przewlekłe zaburzenia psychiczne. Pobyt w placówce ma poprawić funkcjonowanie osób chorych i niepełnosprawnych w środowisku, zapobiegać izolacji społecznej, a także umożliwić im integrację ze środowiskiem.