Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kwidzynie zyskało nowe pracownie przedmiotowe.

Dnia 2.10.2018r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kwidzynie, Starosta kwidzyński Jerzy Godzik oraz dyrektor CKZiU w   Kwidzynie Dariusz Wichowski   dokonali otwarcia nowoczesnych pracowni dla takich branży jak: technologie informacyjne i komunikacyjne, elektronika oraz energetyka i ekoenergetyka. Udało się to zrobić, dzięki pieniądzom dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego programu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i tym samym realizacji projektu „Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w powiecie kwidzyńskim – modernizacja obiektów szkolnych wraz z wyposażeniem”.

Oprócz wyżej wymienionych w spotkaniu udział wzięli : Katarzyna Mykowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przedstawiciele pracodawców KBR POLAND – Katarzyna Tajar, Jabil - Anita Urbańska Borowiec, Lacroix Electronics- Marcin Uścinowicz, Nowoczesne Systemy Grzewcze- Dariusz Głuszkiewicz, P.H.U. EKOTEC- Anna Sadowska, PPH TOR-PAL- Radosław Szatkowski, Monika Rybicka, oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Kwidzynie: Andrzej Fortuna – Wicestarosta ,Danuta Woronowicz – Członek Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego, Jerzy Śnieg – Przewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego, Dyrektor ZSP nr 1 Wiesław Kita , Dyrektor ZSP nr 2 Henryk Czyżewski, nauczyciele oraz uczniowie szkoły.

Zarówno Starosta, Jerzy Godzik jak i dyrektor CKZiU , Dariusz Wichowski podkreślili, iż podnoszenie jakości kształcenia w placówkach prowadzonych przez powiat to jedna z kluczowych kwestii. Nie byłoby to jednak możliwe bez pomocy i zaangażowania lokalnych przedsiębiorców, którzy już na etapie pisania projektu aktywnie uczestniczyli w tworzeniu założeń projektowych, zasugerowali w co dane pracownie mają być wyposażone, a potem dzielnie bronili podczas wizyt negocjacyjnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Dzięki temu, udało nam się otrzymać środki w   wysokości około 16 mln. zł. na remonty i modernizacje, a także na stworzenie pracowni, które pozwolą młodym ludziom być wykwalifikowanym i kompetentnym   pracownikiem. Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dzięki temu udało się stworzyć pracownie elektryczną, mechatroniczną oraz elektroniczną. Ponadto doposażono pracownie odnawialnych źródeł energii. Łączna kwota przeznaczona na sprzęt to ok. 683 tysięcy złotych. W pracowniach znajdują się m.in. stanowisko do pomiarów elektrycznych, stanowiska montażów urządzeń elektrycznych, stanowiska elektroniczne układów telewizyjnych.

Nie ograniczamy się do deklaracji i sukcesywnie realizujemy przedsięwzięcia, które pozwalają ten cel realizować. Tworzenie nowych, profesjonalnie wyposażonych pracowni to jeden z elementów szerzej zakrojonych działań – mówi starosta kwidzyński.

Warto przypomnieć, iż w ramach drugiego komplementarnego projektu pn. „Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego w powiecie kwidzyńskim – większa zatrudnialność uczniów ” uczniowie kwidzyńskich szkół zawodowych odbywają płatne staże w firmie, mają możliwość udziału w   kursach i szkoleniach, które kończą się uzyskaniem kwalifikacji lub kompetencji zawodowych.