Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie uroczyście obchodził swoje 60. urodziny. MOW to placówka resocjalizacyjno-rewalidacyjno-integracyjna. Istnieje od 1958 roku.

Organem prowadzącym placówkę jest marszałek województwa pomorskiego. Wychowanki MOW mają od 13 do 18 lat. W ośrodku zostały umieszczone na podstawie decyzji sądu. Placówka umożliwia im ukończenie szkoły i zdobycie zawodu.

Uroczystości rozpoczęto mszą świętą odprawioną w katedrze pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty. Podczas mszy został poświęcony sztandar MOW z aktualną nazwą placówki. Uroczystości kontynuowano w Teatrze Miejskim, w którym podziękowano fundatorom sztandaru. Podczas uroczystości dokonano wbicia symbolicznych gwoździ na drzewcu nowego sztandaru. W jubileuszowej uroczystości udział wzięli między innymi Krzysztof Olkowicz, pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich, Krzysztof Trawicki, wicemarszałek województwa pomorskiego, Adam Krawiec, dyrektor departamentu Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, Marta Paluch z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna oraz Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Nie zabrakło byłych i obecnych pracowników ośrodka. Do Kwidzyna przyjechała także jedna z wychowanek - podziękowała pracownikom MOW za pobyt w ośrodku, który pozwolił jej na rozpoczęcie nowego życia. Krzysztof Trawicki, wicemarszałek województwa pomorskiego, podziękował pracownikom palcówki za misję, którą spełniają. Na ręce Anny Jankowskiej, dyrektora ośrodka przekazał też symboliczny klucz do nowego samochodu, który zakupił dla placówki samorząd województwa pomorskiego.

Anna Jankowska, dyrektor MOW, podziękowała samorządowi województwa za wsparcie merytoryczne i finansowe, a także władzom miasta Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego, dyrektorom instytucji i szkół za pomoc w realizowaniu celów jakie przed sobą stawia ośrodek. Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć film prezentujący działalność MOW. Nie zabrakło też części artystycznej w wykonaniu wychowanek. W ośrodku funkcjonują różne koła zainteresowań, w tym między innymi kulinarne, crossfit, drużyna harcerska, czytelnicze, wokalne, plastyczne, redakcyjno-dziennikarskie oraz teatralne.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy znany jest z organizacji Forum Teatralnego Placówek Szkolnictwa Specjalnego, ogólnopolskiej imprezy odbywającej się co roku. Placówka znana jest także z wolontariatu. Wychowanki pomagają między innymi niepełnosprawnym w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Okrągłej Łące, mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie oraz chorym w Hospicjum Świętego Wojciecha w Kwidzynie.

Wybory samorządowe

wybory samorzadowe