Rada powiatu wyraziła zgodę na zmiany w „Powiatowym programie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019”, dopuszczające zastosowanie innej szczepionki niż stosowana do tej pory.

Zmiana podyktowana jest uwarunkowaniami rynkowymi wprowadzonymi przez producenta. Spowodowały one zmniejszenie dostępności szczepionki 4-walentnej na polskim rynku. W celu niezakłóconej realizacji programu zarząd powiatu zwrócił się do rady o dopuszczenie możliwości zmiany rodzaju szczepionki i taką zgodę uzyskał podczas ostatniej sesji rady. Producent zaproponował szczepionkę 9-walentną, która obejmuje najszersze spektrum działania przeciw zakażeniom wirusem HPV.

Proponowana szczepionka podawana jest w schemacie dwudawkowym. Zmiana szczepionki nie wymaga uzyskania ponownej, pozytywnej oceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Środki na realizację „Powiatowego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019” w 50 proc. pochodzą z budżetu powiatu. Pozostała kwota to środki z budżetów gmin powiatu kwidzyńskiego. Od 2017 roku zaszczepiono dziewczynki z roczników 2005 i 2006, których rodzice wyrazili zgodę. W tym roku szczepienia są adresowane do dziewcząt z rocznika 2007.

Wirus brodawczaka ludzkiego odpowiedzialny jest między innymi za raka szyjki macicy. Oprócz szczepień, w ramach programu profilaktycznego, prowadzona jest edukacja zdrowotna chłopców, dziewczęta oraz rodziców.

W latach 2009-2014 na raka szyjki macicy w powiecie kwidzyńskim zachorowało 50 kobiet. Zmarło 30 mieszkanek powiatu. Rak szyjki macicy jest drugą wiodącą przyczyną śmierci kobiet między 15. a 44. rokiem życia w województwie pomorskim.

Nieodpł. pomoc prawna