BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

Szczepienia prowadzone w ramach „Powiatowego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019” będą prowadzone za pomocą dotychczas używanej szczepionki 4-walentnej.

Z uwagi na informację od producenta, dotyczące ograniczenia dostępności do tej szczepionki rada powiatu dokonała zmian w programie profilaktycznym, umożliwiając kupienie innej, 9-walentnej szczepionki, obejmującej szersze spektrum działania. Głównym celem programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy poprzez przeprowadzenie edukacji zdrowotnej oraz wykonanie szczepień ochronnych, które obejmują dziewczęta w wieku 12 lat. Środki finansowe na realizację programu pochodzą z budżetu powiatu (50% środków) oraz budżetów gmin. W tym roku szczepienia obejmują dziewczęta z rocznika 2007. Starosta kwidzyński zachęca do udziału w programie profilaktycznym, który pozwala uchronić się w przyszłości przed rakiem szyjki macicy. Szczepienia są bezpłatne i dobrowolne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w kwietniu 2009 roku opublikowała oficjalne stanowisko uznające raka szyjki macicy i inne choroby wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego za problem zdrowia publicznego o zasięgu globalnym. Wyróżnia się ponad 100 typów wirusa HPV, które po dostaniu się do organizmu w większości nie wywołują objawów chorobowych, dzięki naturalnej odporności immunologicznej. Jednakże zakażenie wirusami
o wysokim potencjale onkogennym, do których należą typy HPV 16, 18, 45 i 31, może być przyczyną rozwoju raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów moczowo-płciowych. Rak szyjki macicy dotyka 5% kobiet zarażonych HPV. W pierwszej fazie choroby rak szyjki macicy nie daje charakterystycznych objawów. Objawy występują dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Ponieważ ponad 60% przypadków raka szyjki macicy jest wykrywanych dopiero w drugim i trzecim stopniu zaawansowania, leczenie tego nowotworu jest trudne i często nieskuteczne.

W województwie pomorskim rak szyjki macicy jest drugą wiodącą przyczyną śmierci kobiet między 15. a 44. rokiem życia W latach 1999-2014 nowotwór złośliwy szyjki macicy stanowił 13,1% zgonów mieszkanek województwa pomorskiego w wieku 15-44 lata, podczas gdy wskaźnik zgonów kobiet z tej grupy wiekowej w Polsce wynosił 12,6%.

BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

A- A A+

RSS-Icon

Wyszukiwarka

ISO 9001:2015

h-9001 170

 

Unia Europejska

unia europejska

 

ZPP

zpp

 

NIEODPŁATNE PORADNICTWO

NPP

 

Geodezja

geodezja