15 czerwca (sobota) o godz. 11.00 w Hospicjum św. Wojciecha w Kwidzynie odbędą się obchody związane z 20. rocznicą utworzenia placówki. Hospicjum prowadzone jest przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych w Kwidzynie.

Hospicjum stacjonarne zostało utworzone 1 marca 1999 roku w pokoszarowym budynku przy ul. 11 Listopada. W 2006 roku ze środków finansowych samorządu powiatowego oraz miasta Kwidzyna wybudowana została nowa siedziba hospicjum, którą przy wsparciu powiatu rozbudowano. Prace związane z rozbudową rozpoczęły się w 2017 roku. Zakończone je w ubiegłym roku. Obecnie hospicjum dysponuje 19 miejscami. W ubiegłym roku hospicjum stacjonarne przyjęło 200 chorych.

W ramach hospicjum domowego opieką objęto 324 pacjentów. W placówce pracuje czterech lekarzy, trzynaście pielęgniarek, dwóch psychologów, dwóch rehabilitantów, cztery opiekunki medyczne oraz dwie salowe. Chorzy mają także wsparcie duchowe udzielane przez ks. Czesława Pachałko. Hospicjum działa w ramach kontraktu na świadczenia usług zdrowotnych zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Członkami wspierającymi Towarzystwo Przyjaciół Chorych, które prowadzi hospicjum są samorządy powiatu, miasta Kwidzyna i gminy Sadlinki.

Program uroczystości
10.00 - Uroczysta msza św. w Kaplicy św. Ojca Pio
11.30 - Powitanie (teren hospicjum) Bogusław Franckowski, prezes KTPCH
11.40 - Krótka prezentacja historii hospicjum