„Z książką na start", to akcja, której celem jest promocja czytelnictwa oraz wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi. Adresowana jest do dzieci w wieku od 0 do 6 lat.

Uczestniczą w niej także biblioteki w powiecie kwidzyńskim, w tym Biblioteka Publiczna Gminy Kwidzyn. Projekt realizowany jest od 2016 roku przez Fundację Metropolia Dzieci we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku. Udział w akcji „Z książką na start" jest bezpłatny. Mogą w niej uczestniczyć dzieci, które zapiszą się do biblioteki oraz już posiadające kartę biblioteczną.

Podczas pierwszej wizyty w bibliotece najmłodsi czytelnicy otrzymują pakiet startowy, który jest Paszportem Bibliotecznym, do którego bibliotekarz wbija pieczątkę po każdorazowej wizycie w bibliotece zakończonej wypożyczeniem minimum jednej książki. Poza tym młodzi czytelnicy otrzymują książkę w prezencie - na dobry start. Po uzbieraniu dziesięciu pieczątek najmłodsi czytelnik otrzyma dyplom potwierdzający czytelnicze zainteresowania.

W ciągu trzech lat realizacji projektu do bibliotek przyszło ponad 20 tysięcy dzieci, aby wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Partnerami projektu jest obecnie ponad 200 bibliotek publicznych z województw pomorskiego i mazowieckiego, w tym z Warszawy. Patronat honorowy nad projektem objęły Instytut Książki, Biblioteka Narodowa oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Do pobrania:

Nieodpł. pomoc prawna