Powiatowe ćwiczenia obronne „Liwa 2021” odbyły się w dniach 13 - 14 października. Decyzja o ich przeprowadzeniu została podjęta przez Jerzego Godzika, starostę kwidzyńskiego, który jest szefem obrony cywilnej w powiecie.

W pierwszym dniu ćwiczeń przeprowadzono między innymi działania sztabowe, w tym sprawdzenie łączności radiowej i akcję kurierską. Poza tym w budynku Urzędu Gminy w Ryjewie została przeprowadzona ćwiczebna ewakuacja, która była spowodowana informacją o podejrzeniu podłożenia materiału wybuchowego. Po ewakuacji przećwiczono udzielanie osobom poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W drugim dniu odbyły się ćwiczenia na terenie Harcerskiej Bazy Obozowej „Skaut” w Orkuszu, w gminie Prabuty. Według scenariusza ćwiczeń na jeziorze doszło do zderzenia łodzi, jedna z nich przewróciła się do góry dnem. Trzy osoby wpadły do wody i doznały obrażeń, zdołały przewrócić łódź i na nią powrócić. Sprawcy zdarzenia uciekli i wtargnęli na teren bazy obozowej. Dokonali napadu na konwój, a następnie zabarykadowali się w jednym z domków, który finalnie podpalili. Zadaniem strażaków było podjęcie osób poszkodowanych z łodzi dryfującej po jeziorze, ewakuowanie ich na brzeg oraz udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Rozwój sytuacji podyktował użycie specjalnie uzbrojonych oddziałów, które otworzyły ogień do terrorystów, a następnie ich ujęły. Ćwiczenia pozwoliły na sprawdzenie współpracy służb, podmiotów oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu w sytuacjach związanych z różnymi zagrożeniami.

zdjęcia: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie

POMOC PRAWNA