Drukuj

Samorząd powiatu rozpocznie realizację programu profilaktycznego, którego celem jest między innymi wczesne wykrywania raka płuca wśród mieszkańców.

Podczas ostatniej sesji rada powiatu jednogłośnie opowiedziała się za realizacją „Programu polityki zdrowotnej wczesnego wykrywania raka płuca wśród mieszkańców powiatu kwidzyńskiego na lata 2022-2025”. Na jego realizację powiat zamierza przeznaczyć kwotę w wysokości 532 tys. zł. W tym roku wydatki związane z realizacją programu profilaktycznego zaplanowano na 169 tys. zł.

W latach 2009-2018 liczba zachorowań na raka płuca w powiecie kwidzyńskim wzrosła o 35%, a liczba zgonów z tego powodu wzrosła o 10%. Program jest odpowiedzią na rosnącą liczbę zachorowań mieszkańców powiatu na nowotwór płuca. To kolejne działania samorządu powiatu, dotyczące wczesnego wykrywania choroby nowotworowej.

W latach 2015-2016 realizowany był projekt „Równi w zdrowiu - profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim”, którego celem było zmniejszenie zachorowalności na takie choroby, jak rak szyjki macicy oraz rak płuc i oskrzeli.
W ramach programu promowano zachowania prozdrowotne oraz realizowano badania profilaktyczne związane z wczesnym wykrywaniem nowotworów. Samorząd prowadził także profilaktyczne szczepienia przeciw HPV, wirusowi brodawczaka ludzkiego, który stanowi główną przyczynę powstawania nowotworu szyjki macicy.