Studenci drugiego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Gdańskiego odwiedzili powiat kwidzyński.

Przyjechali, aby poznać pracę Starostwa Powiatowego, a także funkcjonowanie różnych instytucji i organizacji pozarządowych, a także klubów sportowych. Studenci przyjechali z dr Konradem Knochem, wykładowcą przedmiotu.

W trakcie wizyty mieli możliwość spotkania się z zawodnikami oraz trenerem Klubu Piłki Ręcznej MMTS Kwidzyn. Studenci przeprowadzili wywiad z Robertem Olszewskim, prezesem klubu i zawodnikami. Wzięli udział w obserwacji treningu piłkarzy ręcznych. Kolejnym punktem wizyty adeptów dziennikarstwa było spotkanie w Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, w którym wysłuchali krótkiego wykładu Wiesława Wosiaka, wicestarosty kwidzyńskiego, który przedstawił gościom zakres działań Starostwa Powiatowego w Kwidzynie, potencjał gospodarczy powiatu kwidzyńskiego oraz sposoby pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wicestarosta podkreślił, że starostwo to nie tylko urzędowe druki i formularze do wypełnienia, ale także wsparcie mieszkańców w rozwiązywaniu spraw w wielu obszarach życia, takich jak edukacja, służba zdrowia, pomoc społeczna, kultura, turystyka, zagospodarowanie przestrzenne czy ochrona środowiska.

Ze studentami spotkał się Leszek Czubała z zarządu Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, który przedstawił aktualne działania KPPT oraz plany dotyczącego jego dalszego rozwoju. Studenci odwiedzili także Warsztat Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzony przez Fundację „Misericordia”. Bogdan Muchowski, kierownik WTZ, opowiedział o historii zabytkowego dworku w Górkach, który jest siedzibą warsztatu oraz przedstawił działania dotyczące rehabilitacji zawodowej i społecznej prowadzonej w warsztacie dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu. Studenci spotkali się także z lokalnym dziennikarzem, który omówił projekt realizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej z udziałem osób niepełnosprawnych polegający na wydawaniu dodatku do lokalnego tygodnika, poświęconego w całości problematyce dotyczącej pomocy społecznej oraz działaniami dotyczącymi rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Przyszli dziennikarze zwiedzili również kwidzyński zamek wraz z Kryptą Wielkich Mistrzów Krzyżackich, znajdującą się w katedrze św. Jana Ewangelisty.

POMOC PRAWNA