Drukuj

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem SNOA zorganizowało festyn rodzinny. Impreza odbyła się na placu Jana Pawła II w Kwidzynie, w ramach kwietniowych obchodów Miesiąca Świadomości i Wiedzy o Autyzmie.

Podczas festynu zorganizowane zostały między innymi warsztaty sensoryczne „Jak My odbieramy świat”, a także warsztaty plastyczne i taneczne. Festyn połączono z akcją charytatywną na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zbierane były między innymi kosmetyki, artykuły szkolne i zabawki dla Ukraińców przebywających w powiecie kwidzyńskim. Podczas festynu działał punkt informacyjno-konsultacyjny, w którym dzielono się z uczestnikami festynu wiedzą na temat autyzmu. Odbył się też pokaz przygotowany przez strażaków. Można było wejść do strażackiego wozu i poznać sprzęt wykorzystywany w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Zorganizowano także warsztaty lego. Na placu Jana Pawła II działała również kawiarenka. Można było też przypomnieć sobie lub nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem SNOA powstało w 2005 roku. Organizacja działa przeciwko izolacji społecznej osób ze spektrum autyzmu. Obejmuje je intensywną terapią od momentu wykrycia nieprawidłowości rozwojowych, aż po osiągnięcie dojrzałości. Stowarzyszenie jest laureatem nagrody "Bursztynowy Mieczyk" w kategorii pomoc społeczna. Nagroda została przyznana w 2016 roku.