POWIATOWY RZECZNIK KONSUMENTÓW - Stanisław Borowiecki
pok. 22 parter, tel. (055) 646- 50-42,

Do biura rzecznika mogą się zwracać konsumenci, którzy nabywają towary i usługi do celów nie związanych z działalnością gospodarczą oraz firmy zagrożone nieuczciwą konkurencją i praktykami monopolistycznymi, a więc każdy konsument, którego interes został naruszony może się zwrócić o pomoc.

Zakres kompetencji rzecznika jest bardzo obszerny i obejmuje m.in. sprawy dotyczące niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową i gwarancji oraz trybu dochodzenia roszczeń:

1. artykułów nieżywnościowych (np. buty, odzież, sprzęt rtv, agd) i żywnościowych
  2. umów o dzieło (np. montaż okien, usługi tapicerskie, pralnie chemiczne)
  3. wszelkiego rodzaju usług (np. usług turystycznych, usług telekomunikacyjnych)
  4. ubezpieczeń;
  5. sprzedaży wysyłkowej;
  6. i inne.

Rzecznik udziela porad telefonicznie w sprawach prostych. Gdy sprawa jest bardziej skomplikowana, wówczas prosi o przybycie do biura. Każdy poszkodowany konsument, który nie wie jak poradzić sobie z daną sprawą, przychodząc do biura wypełnia  zamieszczony druk (w formacie Word'97).

Ponadto Powiatowy Rzecznik Konsumentów zajmuje się zadaniami z zakresu służby zdrowia, a mianowicie:

• pośredniczy w kontaktach z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie składania skarg i sposobu załatwiania przez służbę zdrowia,

• pomaga w uzyskaniu promesy na refundację kosztów leczenia w zakładach służby zdrowia poza województwem pomorskim.

ISO 9001:2008