BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

Wymiana Polsko - Niemiecka
Kwidzyn Ochotniczy Hufiec Pracy - Osterholz - Scharmbeck

W dnia 2-9 października odbyła się 9 już polsko niemiecka wymiana młodzieży. W tym roku młodzież z Kwidzyna i Osterholz - Scharmbeck spotkała się w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Człuchowie. Wymiana była częściowo finansowana z funduszy stowarzyszenia Polsko-Niemieckiej Współpraca Młodzieży. Przyjazd grupy z Kwidzyna został częściowo sponsorowany przez Starostwo Powiatowe w Kwidzynie.

W tym roku w spotkaniu uczestniczyło 10 uczestników Kwidzyńskiego Hufca Pracy oraz 7 osób z Niemiec. Podobnie jak w latach poprzednich kilkoro uczestników wymiany spotkało znajomych których poznali w zeszłym roku kiedy to strona Niemiecka była gospodarzem, a samo spotkanie odbywało się w ośrodku Bredbeck. Po przyjeździe obu grup do Człuchowa miało miejsce krótkie spotkanie organizacyjne. Następnego dnia uczestnicy wymiany zwiedzili Człuchowski Zamek, w którym znajduje się Muzeum Regionalne. Największe wrażenie na uczestnikach zrobiła zamkowa wieża z której szczytu można podziwiać panoramę Człuchowa.

Następnym etapem wymiany były gry i zabawy integracyjne podczas których uczestnicy mogli się poznać, nauczyć kilku podstawowych słów swoich języków. Podczas zajęć plastycznych młodzież mogła poznać bliżej regiony z których pochodzą, oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat zwyczajów tam panujących. Na pewno sporą atrakcją było wyjście do zoo które znajduje się pod Człuchowem, podczas którego młodzież mogła zobaczyć zarówno egzotyczne zwierzęta jak lwy czy tygrysy jak i kozy czy owca, których karmienie dało wiele radości uczestnikom wymiany. Dzięki uprzejmości Pana Bartosza Capara polsko - niemiecka grupa zwiedziła Człuchów i dowiedziała się wielu ciekawostek na temat zabytków Człuchowa oraz jezior które z 3 stron otaczają miasto.

Dodatkową, nieplanowaną atrakcją wymiany była wycieczka do Chojnic która była możliwa dzięki uprzejmości gości z Niemiec którzy zapewnili transport całej grupy na własny koszt. Elementem wymiany który szczególnie stronie niemieckiej przypadł do gustu była wycieczka do Gdańska podczas której młodzież mogła zwiedzić i poznać miasto które zarówno w historii Niemiec jak i Polski odegrało bardzo dużą rolę oraz zapoznać się ze starodrukami zgromadzonymi w Bibliotece Gdańskiej Państwowej Akademii Nauk. Ostatnim etapem wymiany była wystawa prac plastycznych oraz fotografii które młodzież robiła przez cały czas trwania wymiany, oraz wyjście na kręgle gdzie można było zobaczyć wyraźny przypływ adrenaliny który towarzyszył rywalizacji.

Autor tekstu i zdjęć: Łukasz Smagacz

BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

A- A A+

RSS-Icon

Wyszukiwarka

Wybory samorządowe

wybory samorzadowe

 

ISO 9001:2015

h-9001 170

 

Unia Europejska

unia europejska

 

ZPP

zpp

 

Decydujmy Razem

decydujmy razem