22 marca (czwartek) o godz. 11.00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kwidzynie starosta Jerzy Godzik spotka się z wójtami i burmistrzami gmin powiatu kwidzyńskiego w sprawie realizacji "Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) na lata 2017-2019".

W realizacji programu uczestniczą wszystkie gminy powiatu kwidzyńskiego. Wirus jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy. W związku ze spadkiem zainteresowania Starosta Kwidzyński zamierza wzmóc akcję uświadamiającą, między innymi poprzez organizowanie w szkołach spotkań specjalistów z rodzicami. Starosta zwróci się do wójtów i burmistrzów o pomoc w organizacji takich spotkań. Szczepieniami, które rozpoczęto pod koniec ubiegłego roku objęte są wszystkie dziewczęta z roczników dziewcząt 2005, 2006 i 2007. Są bezpłatne i odbywają się w punktach na terenie całego powiatu.

Powiatowy programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz wojewody pomorskiego. Zarząd powiatu ogłosił konkurs ofert na wybór realizatora programu w bieżącym roku. Termin składania ofert mija 29 marca. Rak szyjki macicy stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet.

W latach 2009-2014 na raka szyjki macicy w powiecie kwidzyńskim zachorowało 50 kobiet. Z powodu nowotworu zmarło 30 mieszkanek powiatu. Rak szyjki macicy zajmuje drugie miejsce na liście chorób, które są przyczyną śmierci kobiet między 15 a 44 rokiem życia w województwie pomorskim. Według danych European Centre for Disease Prevention and Control w Unii Europejskiej roczna zapadalność na raka szyjki macicy wynosi około 33 tys., zaś śmiertelność szacowana jest na poziomie około 15 tys.