W dniu 14.06.2018 r. w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie odbyła się debata pod tytułem, "TRZY KROKI DO INTEGRACJI NA POMORZU". Trzy kroki… to też nazwa projektu realizowanego przez Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

Zadaniem projektu jest pomoc w podniesieniu kompetencji samorządów na rzecz integracji imigrantów. Debata oprócz prezentacji nt. migracji miała charakter panelu dyskusyjnego poświęconego właśnie temu zjawisku zarówno w powiecie kwidzyńskim jak i regionie.
Celem panelu była rozmowa o lokalnych zjawiskach dotyczących imigrantów (głównie z Ukrainy), dotyczyła ona czy wielu zagadnień m.in. o liczbie zatrudnianych w lokalnych przedsiębiorstwach imigrantów, na jakich zasadach są oni zatrudniani, Czy są klientami miejskich instytucji, Czy trafiają do przychodni, szpitali, Czy mają ubezpieczenie?, Gdzie i w jakich warunkach mieszkają, Czy uczestniczą w lokalnym życiu kulturalnym, sportowym? Jak układają się relacje sąsiedzkie, czy odnotowuje się konflikty?. Na te pytania próbowali odpowiedzieć zarówno przedstawiciele Fundacji, Urzędu Marszałkowskiego jak i przedstawiciele lokalnych instytucji.

Oprócz wypowiedzi przedstawicieli Centrum i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego o zaletach i wadach życia w Polsce opowiadała również Ukrainka mieszkająca od kilku lat w Polsce.

Kolejne spotkania w ramach projektu odbędą się niebawem i jak podkreślają Organizatorzy: Zmiany związane z osiedlaniem się cudzoziemców na Pomorzu są widoczne i wiążą się często z wyzwaniami, które podejmują zarówno organy władzy publicznej jak i organizacje pozarządowe. Celem Urzędu Marszałkowskiego jest wsparcie tych instytucji, tak by cudzoziemcy nie tylko nie stanowili problemu dla lokalnej społeczności, ale przyczyniali się do jej rozwoju. Zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców jest bardzo wysokie a badania pokazują że ponad połowa imigrantów zamierza pozostać w Pomorskim na stałe. Zachęcamy do budowania warunków do tego, by proces ich integracji przebiegał korzystnie i bezpiecznie dla wszystkich stron.

Do pobrania: