Powiat kwidzyński odwiedzili goście z  austriackiego Güssing. Austriacy przyjechali, aby pomóc w tworzeniu Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej.

Placówka będzie wspierać działania dotyczące wykorzystania naturalnych źródeł energii, w tym także wierzby energetycznej. Realizacją projektu zajęło się Towarzystwo Rozwoju Powiatu Kwidzyńskiego.

Utworzenie i funkcjonowanie centrum ma być dofinansowane w ramach unijnego programu Interreg III. Do Kwidzyna przyjechali między innymi Peter Vadasz, burmistrz Güssing i prezes Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej w tym mieście oraz Reinhard Koch, kierownik Europejskiego Centrum Energii Odnawialnych w Güssing, który był pomysłodawcą przedsięwzięcia. Goście z Austrii przebywali w powiecie od 31 marca do 2 kwietnia. W tym czasie odbyli spotkania z przedstawicielami władz powiatowych oraz osobami, które są zainteresowane tworzeniem Europejskiego Centrum Energii Odnawialnej.

Austriacy wzięli udział w spotkaniu zespołu, który przygotowuje koncepcję centrum. W Güssing, zamieszkałym przez 4 tys. osób, pozyskuje się energię między innymi z odpadów drzewnych. Produkuje się także biogaz, który zamieniany jest w energię elektryczną.

NIEODPŁATNE PORADNICTWO