Mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa rozpoczęto w Gardei IV Dożynki Powiatowe. Po uroczystościach w kościele, barwny korowód uczestników wraz z dożynkowymi wieńcami przemaszerował na teren stadionu.

Korowód uczestników IV Dożynek Powiatowych w drodze na stadion (w bryczce pierwszy po lewej jedzie Leszek Czarnobaj - Starosta Kwidzyński)
Korowód uczestników IV Dożynek Powiatowych w drodze na stadion
(w bryczce pierwszy po lewej jedzie Leszek Czarnobaj - Starosta Kwidzyński)
Wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa z terenu powiatu kwidzyńskiego Wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa z terenu powiatu kwidzyńskiego
Wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa z terenu powiatu kwidzyńskiego

Gospodarzami tegorocznego święta plonów byli starostowie Bożena Rezmer z Rozajn i Roman Kamela z Wandowa. Gości dożynkowego święta przywitali Jerzy Grabowski, wójt gminy Gardeja oraz Leszek Czarnobaj, starosta kwidzyński.

Gospodarzami dożynek byli starostowie Bożena Rezmer
z Rozajn (w środku) i Roman Kamela z Wandowa (po prawej)
Gości przywitali Jerzy Grabowski - wójt gminy Gardeja
(po lewej) oraz Leszek Czarnobaj - starosta kwidzyński
(po prawej)

Starosta podkreślił, że dożynki powiatowe po raz pierwszy odbywają się w nowych realiach, kiedy Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Podziękował rolnikom za ich trud.

Uczestników dożynek odwiedził także gość specjalny. W święcie plonów wziął udział prof. Longin Pastusiak, marszałek senatu.

Gościem specjalnym dożynek był Login Pastusiak - marszałek senatu  (od lewej: Jerzy Śnieg - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego,  Login Pastusiak - marszałek senatu, Leszek Czarnobaj - Starosta Kwidzyński)

Gościem specjalnym dożynek był Login Pastusiak - marszałek senatu
(od lewej: Jerzy Śnieg - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kwidzyńskiego,
Login Pastusiak - marszałek senatu, Leszek Czarnobaj - Starosta Kwidzyński)

Do Gardei przyjechali także rowerzyści z Kwidzyna. Rowerową trasą poprowadził ich Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna.

W dożynkach uczestniczyli także rowerzyści z Kwidzyna, pod przewodnictwem Andrzeja Krzysztofiaka - Burmistrza Kwidzyna (na scenie) W dożynkach uczestniczyli także rowerzyści z Kwidzyna, pod przewodnictwem Andrzeja Krzysztofiaka - Burmistrza Kwidzyna (na scenie)
W dożynkach uczestniczyli także rowerzyści z Kwidzyna, pod przewodnictwem
Andrzeja Krzysztofiaka - Burmistrza Kwidzyna (na scenie)

Dożynki powiatowe były okazją do prezentacji kulturalnej gmin. Na scenie wystąpiły ludowe zespoły, w tym: Marezianki, Wesoła Gromadka, Powiślanki oraz Cyganeczki. Na scenie nie zabrakło także gwiazdy. W tym roku był nią cygański zespół Bogdan Trojanek & Terne Roma.

W części artystycznej wystąpiły m.in. zespoły folklorystyczne  z terenu powiatu kwidzyńskiego. Na zdjęciu zespół Marezianki.

W części artystycznej wystąpiły m.in. zespoły folklorystyczne
z terenu powiatu kwidzyńskiego. Na zdjęciu zespół Marezianki.

Organizatorzy przygotowali także szereg konkursów zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przystąpiło 13 sołectw
I miejsce zajął wieniec dożynkowy sołectwa Gonty

IV Dożynki Powiatowe w Gardei, zakończył pokaz fajerwerków.

NIEODPŁATNE PORADNICTWO