W dniach 15 - 16 listopada 2004 roku Starostwo Powiatowe w Kwidzynie gościło przedstawicieli powiatu Osterholtz w Niemczech. Wizyta ta miała na celu nawiązanie ewentualnej współpracy pomiędzy powiatami.

W rozmowach roboczych uczestniczyły następujące osoby:

delegacja Powiatu Osterholz:
Starosta Powiatu, Hans-Dieter v. Friedrichs,
Członek Rady Powiatu, Ingo Kurth,

ze strony Powiatu Kwidzyńskiego:
Starosta ? Leszek Czarnobaj,
Wicestarosta ? Andrzej Fortuna,
Dyrektor Wydziału Obsługi Funduszy Pomocowych (WOFP) ? Małgorzata Wodejko,
Stażysta ? Adam Kołodziej.

Pierwszy dzień wizyty został w całości poświęcony tematom roboczym, dotyczącym ewentualnej współpracy pomiędzy powiatami. Dyrektor WOFP przedstawiła w języku angielskim ogólną prezentację powiatu kwidzyńskiego oraz omówiła główne założenia współpracy pomiędzy z powiatem Osterholz. Następnie Starosta Powiatu Osterholz przedstawił główne założenia współpracy przy inicjatywie BSR INTERREG IIIB. W czasie dyskusji omówiono oczekiwania stron w temacie współpracy i nakreślono ogólny zarys potencjalnych poziomów kooperacji między powiatami. Rozważano nawiązanie kontaktu pomiędzy organizacjami pozarządowymi obu powiatów oraz rozpoczęcie współpracy przy wspólnym programie ?Szerokopasmowy dostęp i użytkowanie internetu na terenach wiejskich jako instrumentu rozwoju regionalnego? w ramach inicjatywy wspólnotowej BSR INTERREG IIIB.

W drugim dniu wizyty goście zwiedzili zamek i katedrę kwidzyńską, miasto Kwidzyn, tereny przemysłowe, tereny rekreacyjne ?Miłosna?. Pobyt gości zakończył się wręczeniem upominków w formie albumów pamiątkowych o powiecie kwidzyńskim i ryciny przedstawiającej zamek w Kwidzynie.

(od lewej) Ingo Kurth - Członek Rady Powiatu Osterholz  i Hans-Dieter v. Friedrichs - Starosta Powiatu Osterholz, podczas zwiedzania katedry Małgorzata Wodejko - Dyrektor Wydziału Obsługi Funduszy  Pomocowych Starostwa Powiatowego w Kwidzynie wraz ze Starostą Powiatu Osterholz - Hansem-Dieterem v. Friedrichs zwiedzają zamek w Kwidzynie
(od lewej) Ingo Kurth - Członek Rady Powiatu Osterholz  i
Małgorzata Wodejko - Dyrektor Wydziału Obsługi Funduszy