Pod patronatem Jerzego Godzika, starosty kwidzyńskiego, w I Liceum Ogólnokształcącym im. dr. Władysława Gębika w Kwidzynie odbył się Szkolny Festiwal E(x)plory. Szkoła zorganizowała festiwal we współpracy z Fundacją Zaawansowanych Technologii z Warszawy.

To pierwszy z trzech etapów Konkursu Naukowego E(x)plory, który umożliwił szkolnym pasjonatom nauki rozwijanie swoich zainteresowań, konfrontację własnych pomysłów z ekspertami oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych . W Festiwalu wzięło udział 43 uczniów, którzy zaprezentowali 19 projektów naukowych. Ze względu na sytuację pandemiczną festiwal, tak jak w ubiegłym roku, odbył się online. Jury konkursu w składzie: prof. Grzegorz Lentka z Politechniki Gdańskiej, Grażyna Kamowska, emerytowany nauczyciel I LO, Ewa Romanow-Pękal, prezes Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa, Marek Kamowski, emerytowany pracownik firmy Jabil Poland, Paweł Franckowski, Firma Sati Polska, Zygmunt Urbanowicz-, KBR Poland oraz Grzegorz Orlicki z Politechniki Gdańskiej, wyłoniło zwycięzców Konkursu. Pierwsze miejsca w konkursie zajęli ex aequo: Michał Siuda za projekt „Kolonizacja Księżyca z wykorzystaniem jaskiń lawowych na Marius Hills” i Angelika Żak oraz Antoni Cesarz za projekt „Ratujące częstotliwości”. Drugie miejsce zajęli Natalia Poźniak i Marta Kacprzyk za projekt „Invisible white cane”. Jury przyznało także drugie miejsce Michałowi Wiśniewskiemu za projekt „Football board”. Przyznano też wyróżnienia. Otrzymali je Dagna Więckowska za projekt „See how I live” oraz Konrad Andrejunas, Zuzanna Konopacka, Adrian Ściepura i Kacper Wiśniewski za projekt „ZdaneNa100”. Nagrody specjalne, ufundowane przez firmę Jabil, otrzymali: Maja Krzeszowska i Agnieszka Zapolska za „Innowacyjny śmietnik” Konrad Browalski i Damian Weiss – projekt „WesteLED”, Angelika Żak i Antoni Cesarz – „Ratujące częstotliwości”, Michał Siuda - „Kolonizacja Księżyca z wykorzystaniem jaskiń lawowych na Marius Hills”. Nagrody Specjalne Cafe Sati otrzymały: Natalia Poźniak i Marta Kacprzyk – projekt “Invisible white cane” oraz Maja Krzeszowska i Agnieszka Zapolska za projekt – „Innowacyjny śmietnik”. Nagroda publiczności trafiła do Michała Obuchowskiego i Wiktora Wiśniewskiego, którzy przygotowali projekt „Maxima - matematyka na maksa”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki od firm. Podczas festiwalu odbyły się też wykłady. O tym co metrolog robi w samochodzie lub w samolocie opowiadał prof. Grzegorz Lentka., natomiast prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosi prelekcję „Pracowita doktorantka, czyli jak dostać nagrodę Nobla?”. Grzegorz Orlicki z Politechniki Gdańskiej przestawił wykład „Arduino, czyli sposób na ożywienie pomysłów”. Ponadto, organizatorzy zadbali również o możliwość wzięcia udziału w zajęciach Adam Juźwiaka ze Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa - „Co się patrzysz ?! Ciekawostki o zmyśle wizualnym”.

Zdjęcia: I LO w Kwidzynie

POMOC PRAWNA