Od 2008 roku nowy ogólniak w Kwidzynie jest organizatorem i uczestnikiem polsko-niemieckich projektów kulturalnych.

Projekty te są realizowane w ramach partnerskiej umowy powiatów Kwidzyna i Osterholz oraz trójstronnej umowy szkół ZSO 2 w Kwidzynie i IGS Osterholz-Scharmbeck oraz Ośrodka Szkoleniowego Bredbeck w powiecie Osterholz.
W tym roku młodzież skupiła się na przyszłości, tak ważnej w dzisiejszych czasach. Świat się zmienia. Nasza młodzież musi się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad dalszą drogą. Tu i teraz dać sobie chwilę i odpowiedzieć na pytania: jaką wizję przyszłości ma nasza młodzież, jak znaleźć odpowiedni zawód przyszłości wśród tak wieli informacji krążących w Internecie czy w środkach publicznego przekazu, jak ustalić, że to najlepszy zawód i jak go zareklamować, jak przekonać innych, że to dobry wybór?
28 polsko-niemieckich uczestników projektu pracowało pilnie w parach lub grupach, szukając odpowiedzi na te pytania. Efekty można już dziś zobaczyć w holu szkoły ZSO 2 w Kwidzynie na ulicy Słonecznej w formie wystawy fotograficznej. Wśród zawodów przyszłości można znaleźć wiele związanych z między innymi pogarszającym się klimatem, z problemami zanieczyszczeń naszej planety lub rozwojem nowych technologii.
Projekt nie polegał jedynie na pracy. Do wyboru było również bardzo dużo rozmaitych zajęć integracyjnych oraz sporo wolnego czasu. Pierwsze dni projektu uczestnicy spędzili nad morzem w Jastrzębiej Górze. Nie obyło się bez wyprawy do Gdańska, spaceru po starówce czy zakupów w galerii Forum. Następne kilka dni to pobyt w Kwidzynie. Młodzież polsko-niemiecka spędziła majówkę na aranżowaniu wystawy w szkole. Czas wolny goście niemieccy spędzili w rodzinach naszych uczniów. Projekt zakończył się prezentacją multimedialną w formie wystąpień publicznych uczniów w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie.
Celem projektu była nie tylko nauka języka obcego, ale także poznawanie innych ludzi, współpraca z nimi, pobudzanie własnej kreatywności oraz obserwowanie innej kultury i zwyczajów, z czego młodzież była bardzo zadowolona.
Projekt składa się z dwóch części. Druga część będzie miała miejsce w czerwcu w Niemczech w Osterholz, gdzie będziemy projektować gazetę przyszłości, w której przedstawione zostaną także rezultaty części pierwszej tego projektu.
Projekt został sfinansowany przez rodziców uczniów, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe w Kwidzynie. Projekt koordynowali nauczyciele ZSO 2 w Kwidzynie, panie Katarzyna Wojciechowska oraz Ewa Chwiędacz-Feluś.
Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania.

POMOC PRAWNA