BIP

Link do biuletynu informacji publicznej

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

List intencyjny w sprawie utworzenia kompleksu muzealno-katedralnego w Kwidzynie podpisali przedstawiciele Muzeum Zamkowego w Malborku, samorządu miasta Kwidzyna i Kwidzyńskiego Centrum Kultury przy udziale przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Muzeum Zamkowym w Kwidzynie swój podpis pod dokumentem złożyli Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków, Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna i Ewa Nowogrodzka, dyrektor Kwidzyńskiego Centrum Kultury w Kwidzynie.

Współpraca ma dotyczyć utworzenia jednej, wspólnej i spójnej oferty dla turystów, która pozwoli na przyjęcie większej liczby odwiedzających cały kompleks katedralno-zamkowy w Kwidzynie. List intencyjny to deklaracja współpracy Muzeum Zamkowego w Malborku i władz miasta Kwidzyna oraz Kwidzyńskiego Centrum Kultury. Dotyczy ona organizacji stałej ekspozycji poświęconej historii miasta, która będzie realizowana pod auspicjami Muzeum Zamkowego w Malborku. Muzeum ma otoczyć opieką naukowo-konserwatorską artefakty zabytki, które były przez lata gromadzone między innymi w ramach Pracowni Regionalnej Kwidzyńskiego Centrum Kultury.

Podczas uroczystego podpisania listu intencyjnego wiceminister Jarosław Sellin przypomniał, że Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie od czterech lat cieszy się tytułem pomnika historii i jako oddział Muzeum Zamkowego w Malborku prezentuje zbiory o historii Powiśla, historii krzyżackiej, kapituły pomezańskiej, ale brakuje opowieści bardziej szczegółowej o historii miasta, które za 11 lat będzie obchodziło 800 rocznicę powstania. Wyraził nadzieję, że za półtora roku będzie można już w nowej kamienicy, w sąsiedztwie zamku, zorganizować ciekawą wystawę stałą, przedstawiającą historię Kwidzyna i jak w każdym nowoczesnym obiekcie, który jest przeznaczany do celów muzealnych, będzie można uruchomić w muzeum multimedia i stworzyć miejsce między innymi do spotkań historyków i popularyzatorów historii. Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna, powiedział, że istotne, aby muzeum Kwidzyna powstało w Muzeum Zamkowym lub w jego sąsiedztwie, gdyż turyści będą mogli zwiedzić zamek, zobaczyć kryptę Wielkich Mistrzów Krzyżackich, wejść na wieżę dzwonną i zajrzeć do muzeum Kwidzyna. Podpisanie listu intencyjnego otwiera drogę formalno-prawną do utworzenia muzeum Kwidzyna w strukturach Muzeum Zamkowego w Malborku.
W najbliższym czasie rozpoczną się także prace zmierzające do zagospodarowania pomieszczeń w nowo wybudowanej kamienicy na Starówce na potrzeby muzeum Kwidzyna.

BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

A- A A+

RSS-Icon

Wyszukiwarka

ISO 9001:2015

h-9001 170

 

Unia Europejska

unia europejska

 

ZPP

zpp

 

POMOC PRAWNA

NPP

 

Geodezja

geodezja