Do 19 maja można składać oferty w ramach konkursu, który ma wyłonić realizatora „Programu polityki zdrowotnej wczesnego wykrywania raka płuca wśród mieszkańców Powiatu Kwidzyńskiego na lata 2022-2025".

Program został przyjęty przez radę powiatu 31 stycznia bieżącego roku. Samorząd powiatu chce w ten sposób zatrzymać rosnący poziom zachorowań na nowotwór złośliwy oskrzela i płuca.

W ramach programu mają zostać między innymi przeprowadzone szkolenia personelu medycznego, działania informacyjno-promocyjne, oraz badania przesiewowe płuc wśród mieszkańców powiatu kwidzyńskiego. Badania mają objąć mieszkańców w wieku 55-74 lata, przede wszystkim osoby, które paliły lub palą papierosy. Program adresowany jest do osób, u których nie zdiagnozowano raka płuca przed zgłoszeniem do programu, nie miały wykonywanej tomografii komputerowej klatki piersiowej w ciągu 3 miesięcy poprzedzających datę planowanego badania oraz bez przeciwwskazań do wykonania badania. Badaniami ma zostać objętych 1167 osób. Do typowych objawów nowotworów klatki piersiowej należy ograniczenie wydolności oddechowej lub duszność, ból w klatce piersiowej, krwioplucie lub częste zapalenia płuc. Większość nowotworów klatki piersiowej przebiega bardzo agresywnie i u niektórych osób pierwszym objawem choroby mogą być przerzuty.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w latach 2015-2018 największą liczbę zachorowań i zgonów związanych z nowotworami w powiecie kwidzyńskim zanotowano z powodu nowotworu złośliwego oskrzela i płuca. Poza tym w powiecie, w latach 2009-2018, liczba zachorowań na raka płuca wzrosła o 35 %, a liczba zgonów z tego powodu wzrosła o 10 %. Na realizację programu powiat zamierza przeznaczyć 532 tys. zł. W tym roku planowane są wydatki w kwocie 169 tys. zł.

POMOC PRAWNA