BIP

Link do biuletynu informacji publicznej

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

2 czerwca (czwartek) o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej w Liczu (gmina Kwidzyn) odbędzie się dwudziesta edycja konkursu historycznego „Powiśle i Kwidzyn w 20-leciu międzywojennym".

Organizatorami konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury i Szkoła Podstawowa w Liczu. Konkurs adresowany jest do młodzieży ze szkół podstawowych z klas IV-VIII z powiatów: kwidzyńskiego, malborskiego, sztumskiego i historycznego powiatu suskiego (obecnie iławskiego).

Organizatorzy chcą w ten sposób uczcić 102. rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz 100-lecie powstania Związku Polaków w Niemczech. Plebiscyt miał zdecydować czy tereny położone po wschodniej stronie Wisły zostaną przyłączone do Polski lub do Niemiec. Mimo że wynik głosowania nie był korzystny dla Polski, mieszkańcy kilku miejscowości (Janowo, Bursztych, Nowe Lignowy, Kramrowo i Małe Pólko) zdecydowali o ich przyłączeniu do Polski. Tak powstała polska enklawa, otoczona z trzech stron Niemcami, a z czwartej rzeką Wisłą. Polski skrawek ziemi zyskał miano Małej Polski. Działacze, którzy doprowadzili do przyłączenia tego skrawka ziemi do ojczyzny, zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku. O tamtych wydarzeniach przypominają każdego roku uroczystości organizowane w Janowie, a także konkurs historyczny. Informacji na temat konkursu udziela mgr Dawid Reschke (tel. 55 275 16 06). Regulamin konkursu znajduje się na stronach www.gokkwidzyn.pl i www.splicze.pl

 zalacznik 5 Plakat konkurs historyczny 2022

BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

A- A A+

RSS-Icon

Wyszukiwarka

ISO 9001:2015

h-9001 170

 

Unia Europejska

unia europejska

 

ZPP

zpp

 

POMOC PRAWNA

NPP

 

Geodezja

geodezja