Po raz kolejny na zaproszenie Starosty Kwidzyńskiego Pana Jerzego Godzika do naszego Powiatu zawitali przyjaciele z Niemiec.

24 września 2014 r. w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył Zarząd, radni Powiatu Kwidzyńskiego oraz 13 - osobowa grupa przedstawicieli radnych i władz Starostwa w Osterholz ze Starostą Osterholz  Berndem Lütjenem na czele.

Tematem przewodnim spotkania było przedstawienie najważniejszych informacji, danych i statystyk związanych z naszym powiatem. Nowemu Staroście Osterholz nakreślone zostały dziedziny i kierunki społeczno ? gospodarcze Powiatu Kwidzyńskiego.

Miłym akcentem spotkania w Starostwie było wspólne obejrzenie nowopowstałej sali partnerstwa Powiatu Kwidzyńskiego i Powiatu Osterholz, gdzie wyeksponowano m.in. zdjęcia i pamiątki z wizyt i wspólnych projektów.

Kolejnego dnia przedstawiciele Osterholz wraz z władzami samorządowymi powiatu kwidzyńskiego zostali przywitani przez Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Nr 2 Pana Piotra Wiśniewskiego,  koordynatorkę projektów młodzieżowych Katarzynę Wojciechowską  oraz młodzież z liceum. Przybliżyli oni naszym gościom wspólnie realizowane projekty. Prezentacja młodzieży odbyła się w dwóch językach - ojczystym i niemieckim. Dodatkowo goście mogli zobaczyć filmy o tematyce dotyczącej wspólnych projektów, przygotowane przez młodzież.

Zarówno Starosta z Osterholz Bernd Lütjen, jak i członek zarządu Włodzimierz Dawidowski wspólnie stwierdzili, że najbardziej efektywne i łączące oba Powiaty są projekty edukacyjne skierowane do polskiej i niemieckiej młodzieży. W trakcie ich realizacji młodzież ma okazję nawiązać wiele ciekawych znajomości, pogłębić swą wiedzę o  kraju, o ludziach, o szkole.  Wszystkie wspólne działania mają na celu osiągnięcie bliskiego kontaktu i stworzenie serdecznego klimatu pomiędzy ludźmi, a w tym przypadku między młodzieżą.

Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie i spacer po Kwidzynie. Wieczorem zaś  Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach Pan Bogdan Muchowski przedstawił w formie prezentacji informacje na temat utworzenia i funkcjonowania warsztatu. Szczegółowo omówił podejmowane i realizowane działania.

Zarząd powiatu pokazał również leżącą niedaleko inwestycję, jaką jest Kwidzyński Park Przemysłowo?Technologiczny w Górkach. Starosta zapoznał gości z misją, celami strategicznymi i działaniami KPPT.

Następnego dnia grupa gości wraz ze Starostą Kwidzyńskim pojechała zwiedzać Trójmiasta. Dzień był bardzo intensywny i ciekawy.

W sobotę 27.09.2014 r. wizyta partnerska dobiegła końca, a nasi przyjaciele zostali pożegnani przez przedstawicieli Starostwa.

To było kolejne bardzo interesujące i ciekawe spotkanie po polskiej stronie, kolejne już za rok w Osterholz. Już nie możemy się doczekać i jesteśmy ciekawi, co tym razem pokaże nam Powiat Osterholz.

POMOC PRAWNA