BIP

Link do biuletynu informacji publicznej

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

Na zaproszenie szkoły kształcącej dzieci i młodzież niepełnosprawną  - Schule am Klosterplatz  z Osterholz do powiatu partnerskiego Osterholz wybrała się z wizytą roboczą do zaprzyjaźnionej placówki kadra kierownicza wraz z nauczycielami

ze Specjalnego Ośrodka Szkolno ? Wychowawczego w Barcicach oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Kwidzynie.

Tematem przewodnim wizyty było przedstawienie systemu dotyczącego kształcenia osób niepełnosprawnych- w tym przede wszystkim uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Pobyt w Osterholz był bardzo intensywny, ponieważ gospodarze chcieli pokazać   przedstawicielom szkół naszego powiatu, jakimi metodami i w jaki sposób wspierają osoby wykluczone społecznie.

Pierwszego dnia grupa została przyjęta w Starostwie Powiatowym w Osterholz przez Panią Schumacher ? przedstawiciela starostwa ds. społecznych i socjalnych.

Następnie udano się  na spotkanie  do szkoły Pestalozzisschule, gdzie Dyrektor Placówki przedstawił funkcjonowanie szkoły oraz metody wsparcia uczniów o specjalnych potrzebach.

Grupa zaproszonych gości miała możliwość konsumpcji posiłków przygotowanych i serwowanych przez uczniów szkoły Schule am Klosterplatz. W ramach nauki samodzielności i aktywności w życiu społecznym w szkole w każdy czwartek otwarta jest kawiarenka dla mieszkańców Powiatu Osterholz. Osoby niepełnosprawne uczą się pod ścisłym okiem pedagoga jak przygotować i serwować dania i jak kompleksowo obsłużyć klienta.

Po południu i wieczorem grupa zwiedziła warsztaty szkolące osoby niepełnosprawne oraz zapoznała się z domem ?Życia codziennego? , w którym osoby niepełnosprawne mogą uczyć się samodzielności.

Kolejny dzień był nie mniej atrakcyjny, gdyż już od samego rana grupa miała możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem Cafe Market ? kawiarni obsługiwanej przez uczniów Schule am Klosterplatz. Następnie grupa została podzielona na podgrupy ? jedna z grup została w Cafe Market, gdzie mogła bliżej zapoznać się z funkcjonowaniem kawiarenki, część osób udała się na warsztaty w zakresie mowy niewerbalnej - kolejne osoby mogły zobaczyć, jak wygląda praca pedagogów z dziećmi młodszymi w klasach integracyjnych. Podczas jednego z zajęć dzieci uczyły się jak zrobić sałatkę jarzynową.

Kolejnym ciekawym punktem programu była wizyta na polu golfowym, które jest prowadzone przez Fundację zatrudniająca osoby niepełnosprawne. Goście mieli możliwość gry na polu golfowym. Było to niesamowite przeżycie. Wieczorem grupa udała się do restauracji i kręgielni, gdzie personel stanowiły również osoby niepełnosprawne.

W piątek 14.11.2014 r. wizyta partnerska dobiegła końca. Bardzo długo grupa dyskutowała i porównywała prace i wsparcie pedagogów, jak i całe zaplecze jakie posiadają instytucje w Polsce i w Niemczech pracujące na rzecz osób niepełnosprawnych.
Wszyscy byli i są zgodni, że wyjazd do powiatu partnerskiego poszerzył wiedzę na temat funkcjonowania polityki społecznej i wiele ciekawych rozwiązań w najbliższym czasie można przenieść na grunt polski.

BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

A- A A+

RSS-Icon

Wyszukiwarka

ISO 9001:2015

h-9001 170

 

Unia Europejska

unia europejska

 

ZPP

zpp

 

POMOC PRAWNA

NPP

 

Geodezja

geodezja