Nawigacja Treść Narzędzia dostępności

Działanie 5.3

W powiecie kwidzyńskim zakończyła się realizacja projektu systemowego Decydujmy razem. Wzmocnienie mechanizmów partycypacyjnych w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych oraz podejmowaniu decyzji publicznych realizowanego w ramach Działania 5.3 Wsparcie na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej, Priorytetu V Dobre rządzenie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt realizowany był w okresie od marca 2011 do czerwca 2014.

Celem głównym projektu było wypracowanie i pilotażowe wdrożenie metod angażowania społeczności lokalnej w tworzenie polityki publicznej w czterech dziedzinach wskazanych w Strategii Lizbońskiej : zatrudnienie, przedsiębiorczość, integracja społeczna i zrównoważony rozwój. Jednym z zadań projektu było przetestowanie mechanizmów udziału reprezentantów różnych grup i środowisk społeczności lokalnych w tworzeniu dokumentów programowych ? dla powiatu w obszarze polityki publicznej zatrudnienia i rynku pracy. Doświadczenia zdobyte w działaniach pilotażowych przedmiotowego projektu zostanąprzeniesione na inne gminy i powiaty, a także posłużą lepszemu opisaniu i udokumentowaniu mechanizmów partycypacji.

Główne działania w projekcie prowadzone były w ramach Grupy strategicznej do spraw polityki publicznej w zakresie rynku pracy i zatrudnienia powiatu kwidzyńskiego w składzie : Radna Rady Powiatu Kwidzyńskiego, Członek Zarządu Powiatu Kwidzyńskiego, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, Przewodniczący Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Kwidzyńskiego/ przedstawiciel Stowarzyszenia Powiślańska Lokalna Grupa Działania w Górkach, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kwidzynie, przedstawiciel Warsztatów Terapii Zajęciowej w Górkach, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aktywne Społeczeństwo w Kwidzynie, V-ce Prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Wyższych Szkół Zarządzania ? Nasza Europa ? w Kwidzynie i przedstawiciel tego stowarzyszenia, Członek Zarządu Fundacji Wspierania Społeczności Lokalnych ? Sapere Aude ? w Kwidzynie, przedstawiciel Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Sp. z o.o. w Górkach, przedstawiciel Cechu Rzemiosł Różnych w Kwidzynie, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kupców Kwidzyńskich w Kwidzynie, Zastępca Prezesa Zarządu Fundacji Edukacja w Kwidzynie, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kwidzynie, Sekretarz Miasta i Gminy Prabuty, Prezes Zarządu Fundacji Powiślańskiej w Ryjewie, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sadlinkach, Zastępca Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kwidzynie, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią w Górkach, przedstawiciel Gminy Ryjewo, przedstawiciel Stowarzyszenia ? Eko-Inicjatywa ? w Kwidzynie, Prezes Zarządu Fundacji Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Lokalnych ? Delta ? w Kwidzynie.

W ramach projektu podjęto i zrealizowano szereg działań mających przyczynić się do osiągnięcia celu projektu. Szczególnie podkreślenia wymaga fakt opracowania przez Grupę strategiczną, a następnie realizacja Powiatowego programu przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy, w ramach którego różne działania podejmowane były przez szesnaście podmiotów, co znalazło również udokumentowanie w opracowanych raportach z jego realizacji. Program został uchwalony przez Radę Powiatu Kwidzyńskiego w marcu 2012 roku. Jednym z działań realizowanych w ramach Programu była realizacja projektu społecznego ? Baza dobrych praktyk w obszarze rynku pracy ? to narzędzie internetowe, które służy gromadzeniu informacji o przedsięwzięciach dotyczących rynku pracy na terenie powiatu kwidzyńskiego. Baza dostępna jest dla wszystkich mieszkańców powiatu kwidzyńskiego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie pod adresemhttp://www.bip.pupkwidzyn.pl/?cid=241.

Projekt Decydujmy Razem w powiecie kwidzyńskim przyczynił się do wzmocnienia udziału obywateli w kreowaniu i wdrażaniu polityki publicznej w obszarze zatrudnienia. Wypracowane zostały mechanizmy współpracy administracji publicznej ze społecznościami lokalnymi wykorzystując sprawdzoną metodę angażowania obywateli w sprawy publiczne w formie animacji społecznej. Możliwe to było tylko dzięki dużemu zaangażowaniu naszej lokalnej społeczności, której władze powiatu dziękują za dotychczasową współpracę.